Szabadagazdi
Felelős gazdi

Az ivartalanításról – tények és tévhitek

Az ivartalanítás előnyei

Az ivartalanításnak számtalan előnye van. Az ivartalanított állatok és gazdáik élete várhatóan kevesebb kellemetlenséggel is jár, mint nem ivartalanított társaiké. A szaporodás ösztönös kényszere miatt kialakuló elkószálás, a rivalizálás során szerzett sérülések, a nem kívánt szaporulat mind-mind elkerülhetők az ivartalanítással. A rutinműtéttel számos ivarszervi megbetegedés kialakulását előzhetjük meg (pl. emlődaganatok, petefészek- és méhelváltozások, heredaganatok, prosztataproblémák stb.). Az ivartalanítás tehát az állat és a társadalom számára egyaránt előnyökkel jár.

Kifogások és tévhitek

Tévhit 1.: Túl drága

Az ivartalanítási műtét költsége hozzátartozik a felelős állattartó vállalandó kiadásaihoz. Az ivartalanítás egyszeri költség, amellyel örökre megszabadulunk számtalan problémától. A Magyar Állatorvosi Kamara és egyes állatvédő szervezetek szervezésében minden évben lehetőség nyílik kedvezményes ivartalanítás igénybevételére is.

Tévhit 2.: A műtét kockázatos

Az ivartalanítás ma már rutin-beavatkozásnak számít. A modern állatorvosi gyakorlatban használt altatószerek biztonságosak, és az ivartalanításon átesett állatok a műtét után pár órával teljesen magukhoz térnek. A műtét utáni komplikációk ritkák, és az ivartalanítás utáni 8-10 nap elteltével a műtéti terület rendszerint begyógyul.

Tévhit 3.: Túl fiatal még az ivartalanításra

Az ivartalanítást nem lehet túl korán elvégezni. Többféle szakmai gyakorlat is létezik a beavatkozás elvégzésének ajánlott idejét illetően. A tengerentúli iskola szerint az állatokat már az első ivarzás előtt ivartalanítják, míg hazánkban általában megvárják azt, tekintettel a nemi hormonok fejlődésben játszott szerepére. Az egyes ivarszervi betegségek az idő előre haladtával egyre nagyobb valószínűséggel jelentkezhetnek.

Tévhit 4.: Meg fog hízni és ellustul

Az állatok elhízása a nem megfelelő táplálás és a mozgáshiány következménye. Az ivartalanított állatok energiaigénye alacsonyabb, a mozgásigényük azonban változatlan.

Kifogás 5.: Figyelek a kutyámra, nem lesz alkalma párzani

A tüzelő állat megleli a módját, hogy párt találjon magának. Ez a veszély kutyák esetében évente kétszer, több héten át áll fenn. A legéberebb gazdi sem képes folyamatosan őrködni felettük.

Tévhit 6.: Egy ellésre szükség van ivartalanítás előtt

Az állatok számára nem okoz pszichés problémákat, ha nem születnek utódaik. Az ellés fájdalommal és stresszel jár, legrosszabb esetben akár az anyaállat életébe is kerülhet. A párzás pusztán a nemi hormonok hatásának következménye.

Kifogás 7.: Nem akarok felesleges fájdalmat okozni a kedvencemnek

Az ivartalanítást altatásban végzik, a műtétet követően az állat fájdalomcsillapításban részesül. Az ellés okozta fájdalom és stressz összességében jóval nagyobb megterhelés az állat szervezete számára, mint a megelőző beavatkozás.

Kifogás 8.: Meg akartam csináltatni a műtétet, de…

A döntés csakis a mi kezünkben van: ne halogassuk az ivartalanítás elvégzését. Sőt, a műtét akkor is elvégezhető, ha már megtörtént a baj és vemhesült az állat. Az ivartalanított állat kiegyensúlyozottabb, és élete során nem kell számolni azokkal a betegségekkel, amelyek a műtét elmaradása esetén kialakulhatnak.

Csak az önkormányzatok évente közel 30.000 kóbor kutyák fognak be. A kutyák hatalmas szaporodási potenciállal rendelkeznek, két nem ivartalanított eb és szaporulatai 6 év alatt 67 000 kutyát is eredményezhetnek. A kóborállat-állományok kezelése komoly kihívást jelent. A megelőzés, azaz az ivartalanítás a probléma kezelésének leghatékonyabb és egyetlen, biztosan sikeres módszere. Ez a nem kívánt szaporulat megelőzésének leghumánusabb és világszerte alkalmazott módja.

A fejlettebb állatvédelmi kultúrával bíró országokban a nem tenyésztésre szánt állatok túlnyomó részét ivartalanítják. Hazánkban becslések szerint – bár évről évre javul a statisztika – még mindig 10% alatt van az ivartalanított állatok aránya. Az állományszabályozás egy adott társadalom erkölcsi fejlettségének indikátora is.

Cikkek ebben a kategóriában

Így kerüld el a fagyálló mérgezést!

PozsgaiReka

Radar és a biztonsági őr

ml

Kutyatrükkök tanítása

Strbik Dorina

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogad Tovább

Adatkezelési tájékoztató